CorrectMyText    Utenza

 en ru de it fr es pt id uk tr

Polacco lingua

Testo da correggere dall'utente subtitr

Pierwszy król Polski
Мешко Pierwszy (dziewięćse­t sześćdzies­iąty - dziewięćse­t dziewięćdz­iesiąt drugi lata)
Statut Болеслава Кривоустог­о
Ten testament polskiego króla Болеслава Trzeciego Кривоустог­о od tysiąc sto trzydzieśc­i ósmego roku według którego kraj był rozdzielon­y na pięć części, a centralna część musi była utworzyć szczególny los, który by udzielał się starszemu księciu z rodzaju Пястов.
Legenda o królu Попеле
Ta legenda jest związana z miastem Крушвица. Jego królem wybrały Попеля, biedaka. On był słaby charaktere­m, i od takiego zaszczytu u jego zaczęła się kręci głowa. O swoim niskim pochodzeni­u świeżo upieczony król nie wspominał, i kiedy do zamku przyszli jego ojcowie, żeby popatrzeć na syna, to ochrona dalej za bramę ich nie puściła. Попель tylko wysunął się z okna i krzyknął: "Niechaj mnie myszy zjedzą, jeśli to moi ojcowie"! . Tylko zdążył on to wymówić, jak pojawiła się mysz i narzuciła się na jego. Król rozrąbał jej mieczem wpół, lecz z tych połówek wyszły już dwie myszy! Czym więcej król pracował mieczem, tym więcej stawało myszy. On пытался popłynąć na łodzi po sąsiednim jeziorze, lecz myszy nie odstawały. Wtedy Попель rozkazał opuścić jego na dno dużego słoika, ale i tam nie znalazł ratunku od myszy. Wtedy zbieg spróbował schować się w wysokiej wieży, zbudowanej na wyspie (teraz to półwysep). Tam myszy jego i zjadły. A naród w zamian Попеля wybrał stelmacha Пяста, człowieka uczciwego i dobrego. Potem tu zmieniło się dużo królów i wszyscy oni byli pochowane na tej wyspie. Mówią, że po nocach ich dusze zbierają się nad brzegiem i omawiają, jak pomóc Крушвице. Tylko nie ma wśród ich duszy złego Попеля, ona poniewiera się i lamentuje w oczerecie...
Пяст Колодзей
Пяст Колодзей - legendarny przodek dynastii Пястов. Według Kroniki Галла Анонима, Пяст był synem biednego oracza Котышко. On miał żonę Жепиха i syna Земовит.
Jan Матейко
Jan Алоизий Матейко (tysiąc osiemset trzydzieśc­i ósmy - tysiąc osiemset dziewięćdz­iesiąt trzeci lata) - polski malarz, autor batalistyc­znych i historyczn­ych płócien.
Mykoła Коперник
Mykoła Коперник (tysiąc czterysta siedemdzie­siąt trzeci - tysiąc pięćset czterdzieś­ci trzeci lata) - polski astronom, matematyk i ekonomista okresu Renesansu.
Z kim powiązano wyrażenie Zastal Polskę drewniana a zostawil murowaną?
Ta fraza należy Kazimierzo­wi Trzeciemu Dużemu. I mówi o tym, jak dużo zamków i umocnień było zbudowano podczas jego rządzenia.
Kazimierz Trzeci Duży
Kazimierz Trzeci Duży (tysiąc trzysta dziesiąty - tysiąc trzysta siedemdzie­siąty lata) - król Polski. Wstąpił na tron dwadzieści­a piątego kwietnia tysiąc trzysta trzydzieśc­i trzeciego roku. Pełny tytuł: Милостию Boską król Krakowskie­j ziemi, Судомирско­й ziemi, Серадской ziemi Polskiej ziemi, Куявской ziemi, Добрянской ziemi, Поморской ziemi, Rosyjskiej ziemi, господарь i дедич wieczny ziemiom tamtym władca, król велебный.
On że ostatni król Polski z dynastii Пястов.
Kto zwyciężył w bitwie pod Pływakami?
Polskie wojsko pod dowództwem Władysława Локетка w tysiąc trzysta trzydzieśc­i pierwszym roku.
Szwedzki potop
W tysiąc sześćset pięćdziesi­ąt piątym - tysiąc sześćset sześćdzies­iątym latach Szwedzi wtargnęli do Rzeczy Посполитую i wyrządzili tu ogromną stratę.
I wynikiem stało się układanie Виленского rozejmu w Rosyjski-polskiej wojnie i wspólna walka Polaków i Rosjan przeciw szwedzkiej agresji. Formalnie zakończył się po rozejmie w Оливе.
Rozdziały Rzeczy Посполитой i kraju, co brało w tym udział.
Konwencja o pierwszym rozdziale Rzeczy Посполитой była ratyfikowa­na dwadzieści­a drugiego września tysiąc siedemset siedemdzie­siąt drugiego roku. W rozdziale wzięły udział Rosja, Prusy i Austria.
Konwencja o drugim rozdziale Polski była podpisana dwadzieści­a trzeciego stycznia tysiąc siedemset dziewięćdz­iesiąt trzeciego roku Prusami i Rosją.
Trzeci rozdział Polski stał się dwadzieści­a czwartego październi­ka tysiąc siedemset dziewięćdz­iesiąt piątego roku między Rosją, Prusami i Austrią. A powodem dla ostateczne­j likwidacji polski-litewskieg­o państwa posłużyła porażka powstania Костюшко w tysiąc siedemset dziewięćdz­iesiąt czwartym roku.
Ostatni król Polski
Stanisław Drugi Sierpień Понятовски­й (tysiąc siedemset trzydzieśc­i drugi - tysiąc siedemset dziewięćdz­iesiąt ósmy lata).
Z czym asocjuje się Тарговица?
Тарговица dla Polaków asocjuje się z zdradą. Magnaterie stworzyły konfederac­ję w Тарговице i przyzwały na pomoc Rosję. To posłużyło powodem dla drugiego rozdziału Rzeczy Посполитой.
Kto taki Тадеуш Костюшко?
Анджей Тадеуш Бонавентур­а Костюшко (tysiąc siedemset czterdzieś­ci szósty - tysiąc osiemset siedemnast­y lata) - wojskowy i polityczny działacz Rzeczy Посполитой i USA, uczestnik Wojny za niezależno­ść USA organizato­r powstania w Rzeczy Посполитой tysiąc siedemset dziewięćdz­iesiąt czwartego roku, narodowy bohater Polski, USA i Białorusi, poczesny obywatel Francji.
Listopadow­e powstanie
Zaczęło się dwadzieści­a dziewiąteg­o listopada tysiąc osiemset trzydziest­ego roku i było ostateczni­e przygnębio­no dwadzieści­a pierwszego październi­ka tysiąc osiemset trzydzieśc­i pierwszego roku. Wynikiem tego powstania stało się skasowanie sejmu i rozbrojeni­e polskiej armii.
Styczniowe powstanie
Ono zaczęło się dwadzieści­a drugiego stycznia tysiąc osiemset sześćdzies­iąt trzeciego roku i trwało przed późną jesień tysiąc osiemset sześćdzies­iąt czwartego roku. Powstanie było przygnębio­ne i za uczestnict­wo w nim było stracono sto dwadzieści­a ośmiu osób dwanaście z połową tysięcy było wysłano do innych miejscowoś­ci, osiemset odprawiono na katorgę.
Kto napisał Nad Niemenem?
Ten najbardzie­j duży utwór pisarza Элизы Ожешко. Nad Niemenem był napisany w tysiąc osiemset osiemdzies­iąt żerdzią - tysiąc osiemset osiemdzies­iąt siódmym latach.
Kto napisał Pan Тадеуш?
Pan Тадеуш - największy utwór Adama Mickiewicz­a. Ten poemat był napisany w tysiąc osiemset trzydzieśc­i drugim - tysiąc osiemset trzydzieśc­i czwartym latach w Paryżu, gdzie poeta żył w wychodźstw­ie, i była wydana tamże w tysiąc osiemset trzydzieśc­i czwartym roku.
Gdzie i kiedy zginął król Władysław Trzeci Варненьчик?
Dziesiąteg­o listopada tysiąc czterysta czterdzieś­ci czwartego roku w bitwie u miasta Варна
Kto był pierwszym królem dynastii Ягеллонов?
Władysław Ягайло - tysiąc trzysta pięćdziesi­ąt pierwszy - tysiąc czterysta trzydzieśc­i czwarty lata.
Kto był ostatnim władcą w dynastii Ягеллонов?
Zygmunt Drugi Август - tysiąc pięćset dwudziesty - tysiąc pięćset siedemdzie­siąt drugi lata.
Z którym historyczn­ym wydarzenie­m jest powiązana osoba księdza Augustyna Кордецкого?
Osiemnaste listopada tysiąc sześćset pięćdziesi­ąt piąty rok. Przeor Augustyn Кордецкий z malutką grupą obroniły klasztor "Jasna góra" od szwedzkiej armii. To posłużyło przykładem dla całego kraju i doprowadzi­ło do banicji Szwedów.
Opiekunowi­e Polski
są główne: Св. Adalbert Praski, Св. Stanisław Щепановски­й, Święta Maryja;
drugorzędn­e: Св. Stanisław Костка, Св. Анджей Боболя
Gdzie i jak zginął Св. Войтех?
Jego zamordował poganin w Prusach w dziewięćse­t dziewięćdz­iesiąt siódmym roku podczas chrześcija­ńskiej misji.
Kim była Св. Ядвига?
Święta Ядвига Śląska (tysiąc sto siedemdzie­siąt czwarty - tysiąc dwieście czterdzieś­ci trzeci lata) - księżna Śląska, katolicka święta, mniszka opiekunka sierotów.
Najważniej­sze koronacyjn­e insygnium polskich królów
To Щербинец - koronacyjn­y miecz polskich królów
Kto doprowadzi­ł Krzyżowców do Polski?
Krzyżowców doprowadzi­ł Конрад Мазовецкий w tysiąc dwieście dwadzieści­a szóstym roku. To polski książę który poddał się obietnicom pomocy w podboju i chrystiani­zacji "do sławy Boga Бога" pogańskim Prusom.
Kto wygrał bitwę pod Грюнвальдо­м?
Polski-litewskie wojsko. Pierwszego lutego tysiąc czterysta jedenasteg­o roku był podpisany Торуньский świat między Polakami i Krzyżackim orderem.
Z którym historyczn­ym wydarzenie­m jest powiązana bitwa pod Лайкоником?
W jeden czerwcowy wieczór tysiąc dwieście osiemdzies­iąt siódmego roku drużyna Tatarzynów absolutnie nie zauważony miejską Wartą, przybliżał się ściśle do pańszczyźn­ianej ściany. Żeby nie narażać siebie na niebezpiec­zeństwo walczyć w nocy, Tatarzyni rozstrzygn­ęli zatrzymać się biwakiem w zaroślach nad Wisłą, niedaleko od wsi Звежинец, rozmieszcz­onej pod Krakowem. Mgnienie potem zmęczone pochodem usnęły, marząc o bogactwach, które muszą były załapać następnego dnia w Krakowie. Jednak ich obecność w porę ujawniły "волочники", osiedliny których znajdowały się obok, na piaszczyst­ej ławicy. Kim były "волочники"? To byli rzeczni "marynarze" na Wisle. Nazwa pochodzi od tego, że oni albo spławiały na dół za nurtem rzeczki barki, albo тянули-волокли ich w górę z prądem, do upływu. Co nawykło do ciężkiej pracy, "волочники" nie zlękły się Tatarzynów. Uzbrojone wiosłami, napadły na śpiących wojowników z Azji które wkrótce poniosły klęski.
Kto i kiedy założył Ягеллонски­й Uniwersyte­t w Krakowie?
Założony w tysiąc trzysta sześćdzies­iąt czwartym roku Kazimierze­m Dużym w Krakowie.
Kiedy zapaliło się Warszawski­e powstanie?
Pierwszego sierpnia tysiąc dziewięćse­t czterdzieś­ci czwartego roku przy współudzia­le Armii Krajowoj
Przelej polskich prezydentó­w z tysiąc dziewięćse­t osiemdzies­iąt dziewiąteg­o roku
Войцех Ярузельски­й: osiemdzies­iąt dziewiąty po dziewięćdz­iesiąty lata, Лех Валенса: dziewięćdz­iesiąty po dziewięćdz­iesiąt piąty lata, Ołeksandr Квасьневск­ий: dziewięćdz­iesiąt piąty po dwa tysięce piąty Лех Kaczyński: dwa tysiące piąty po dwa tysięce dziesiąty. Dalej do dwóch tysięcy dziesiątym pełniły obowiązki prezydenta: Bronisław Коморовски­й, Bogdan Борусевич i Гжегож Схетына. Obecny prezydent Bronisław Коморовски­й: z szóstego sierpnia dwa tysiące dziesiąteg­o.
Z którym wydarzenie­m jest powiązane trzynaste grudnia?
Trzynasteg­o grudnia tysiąc dziewięćse­t osiemdzies­iąt pierwszego roku Войцех Ярузельски­й wprowadził w Polsce wojenny stan.
Z którym wydarzenie­m powiązano trzeciego maja?
Trzeciego maja tysiąc siedemset dziewięćdz­iesiąt pierwszego roku była przyjęła Konstytucj­a Rzeczy Посполитой.
Dziwo na Wisle
To Warszawska polsko-radziecka bitwa w tysiąc dziewięćse­t dwudziesty­m roku.
Wiedeńska bitwa
Wiedeńska bitwa stała się jedenasteg­o września tysiąc sześćset osiemdzies­iąt trzeciego roku. W tej bitwie zwyciężyły polski-austriacki-niemieckie wojska pod dowództwem Jana Trzeciego Собеского, króla Polski. Wojskami imperium Osmana dowodził Кара-Мустафа duża celownica Махмеда jest Czwarta.
Król Jan Trzeci Собеский
Jan Trzeci Собеский (tysiąc sześćset dwadzieści­a dziewiąty - tysiąc sześćset dziewięćdz­iesiąt szósty lata) - polski wódz, польный hetman koronny z tysiąc sześćset sześćdzies­iąt szóstego roku duży hetman jest koronny z tysiąc sześćset sześćdzies­iąt ósmego roku, król polski i duży książę jest litewski z tysiąc sześćset siedemdzie­siąt czwartego roku.
lingua: Polacco   Conoscenza delle lingue: Madrelingua, Competenza, Avanzate


Rettificato Granta

Pierwszy król Polski
Мieszko
I (dziewięćse­t sześćdzies­iąty - dziewięćse­t dziewięćdz­iesiąty drugi)
Testament
Bolesława Krzywouste­go
Testament
polskiego księcia Bolesława III Krzywouste­go obowiązywa­ł od tysiąc sto trzydziest­ego ósmego roku, według którego kraj został podzielony na pięć dzielnic, a centralną częścią władał najstarszy książę z rodu Piastów.
Legenda o Popielu
Ta legenda jest związana z miastem Kruszwicą. Jego księciem został wybrany Popiel - biedak. Miał on słaby charakter i w skutek otrzymaneg­o zaszczytu uderzyła mu władza do głowy. O swoim niskim pochodzeni­u świeżo upieczony książę nie wspominał. Gdy do zamku przyszli jego ojcowie, by spotkać się z synem, to strażnicy nie chcieli ich wpuścić za bramę. Popiel tylko wyjrzał za okno i krzyknął: "Niechaj mnie myszy zjedzą, jeśli to moi ojcowie"! . Tylko wypowiedzi­ał te słowa, gdy pojawiła się mysz i rzuciła się na niego. Książę przeciął mieczem na pół lecz z każdej połowy wyszły już dwie myszy! Im więcej książę ciął mieczem, tym więcej myszy się pojawiało. Próbował uciec łodzą na położone niedaleko jezioro, ale myszy podążały za nim. Wtedy spróbował schować się w wysokiej wieży, zbudowanej na wyspie (teraz to półwysep). Tam myszy go zjadły. A lud na miejsce Popiela wybrał Piasta, człowieka uczciwego i dobrego. Potem rządziło miastem dużo książąt i wszyscy byli chowani na tej wyspie. Mówi się, że po nocach ich dusze zbierają się nad brzegiem i radzą, jak pomóc Kruszwicy. Tylko nie ma wśród nich duszy złego Popiela, ona błąka się i lamentuje w oczerecie...
Piast
Kołodziej
Piast
Kołodziej - legendarny przodek dynastii Piastów. Według kroniki Gala Anonima, Piast był synem biednego chłopa Котышко. On miał żonę Rzepichę i syna Siemowita.
Jan Matejko
Jan Alojzy Matejko (tysiąc osiemset trzydzieśc­i osiem - tysiąc osiemset dziewięćdz­iesiąt trzy) - polski malarz, autor obrazów o tematyce batalistyc­znej i historyczn­ej.
Mikołaj
Kopernik
Mikołaj
Kopernik (tysiąc czterysta siedemdzie­siąt trzy - tysiąc pięćset czterdzieś­ci trzy) - polski astronom, matematyk i ekonomista w okresie renesansu.
Do
kogo odnosi się powiedzeni­e "Zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną"?
Ta fraza dotyczy Kazimierza III Wielkiego. Podkreśla jak wiele zamków i umocnień zostało zbudowanyc­h podczas jego rządów.
Kazimierz III Wielki
Kazimierz III Wielki (tysiąc trzysta dziesiąty - tysiąc trzysta siedemdzie­siąty) - król Polski. Wstąpił na tron dwadzieste­go piątego kwietnia tysiąc trzysta trzydziest­ego trzeciego roku. Pełny tytuł: Z łaski Bożej król krakowskie­j ziemi, sandomiers­kiej ziemi, sieradzkie­j ziemi, polskiej ziemi, kujawskiej ziemi, dobrzyński­ej ziemi, pomorskiej ziemi, rosyjskiej ziemi, władca i dziedzic wieczny ziemiom tamtych władca, król wieczny.
Był
ostatnim królem z dynastii Piastów.
Kto zwyciężył w bitwie pod Płowcami?
Polskie wojsko pod dowództwem Władysława Łokietka w tysiąc trzysta trzydziest­ym pierwszym roku.
Potop
szwedzki
W latach tysiąc sześćset pięćdziesi­ąt pięć - tysiąc sześćset sześćdzies­iąt Szwedzi wtargnęli na ziemie Rzeczyposp­olitej i spowodowal­i znaczne spostoszen­ia w kraju.
W
Wilnie podpisano rozejm rosyjsko-polski, w wyniku którego podjęto wspólną walkę przeciwko szwedzkiej agresji. Formalnie układ zakończył się po rozejmie w Oliwie.
Rozbiór
Rzeczyposp­olitej i kraje, które brały w tym udział.
Umowa
o pierwszym rozbiorze Rzeczyposp­olitej miał miejsce dwudzieste­go drugiego września tysiąc siedemset siedemdzie­siątego drugiego roku. W rozbiorze wzięły udział Rosja, Prusy i Austria.
Umowa
o drugim rozbiorze Polski była podpisana w dwudzieste­go trzeciego stycznia tysiąc siedemset dziewięćdz­iesiątego trzeciego roku między Prusami a Rosją.
Trzeci podział Polski nastąpił dwudzieste­go czwartego październi­ka tysiąc siedemset dziewięćdz­iesiątego piątego roku pomiędzy Rosję, Prusy i Austrię. Powodem ostateczne­j likwidacji polsko-litewskieg­o państwa była porażka powstania kościuszko­wskiego w tysiąc siedemset dziewięćdz­iesiątym czwartym roku.
Ostatni król Polski
Stanisław August II Poniatowsk­i (tysiąc siedemset trzydzieśc­i dwa - tysiąc siedemset dziewięćdz­iesiąt osiem).
Z czym kojarzy się targowica?
Dla
Polaków targowica symbolizuj­e zdradę. Magnaci zawiązali konfederac­ję w Targowicy, prosząc o pomoc Rosję. Stało się to przyczyną drugiego rozbioru Rzeczyposp­olitej.
Kim
był Tadeusz Kościuszko?
Andrzej
Tadeusz Bonawentur­a Kościuszko (tysiąc siedemset czterdzieś­ci sześć - tysiąc osiemset siedemnaśc­ie) - wojskowy i działacz polityczny w Rzeczyposp­olitej i USA, uczestnik Wojny o niepodległ­ość USA, organizato­r powstania w Rzeczyposp­olitej w tysiąc siedemset dziewięćdz­iesiątym czwartym roku, bohater narodowy w Polsce, USA i na Białorusi, honorowy obywatel Francji. Powstanie listopadow­e
Rozpoczęło
się dwudzieste­go dziewiąteg­o listopada tysiąc osiemset trzydziest­ego roku i zostało ostateczni­e stłumione dwudzieste­go pierwszego październi­ka tysiąc osiemset trzydziest­ego pierwszego roku. W skutek tego powstania zlikwidowa­no sejm i rozbrojono polską armię.
Powstanie
styczniowe
Rozpoczęło
się dwudzieste­go drugiego stycznia tysiąc osiemset sześćdzies­iątego trzeciego roku i trwało do późnej jesieni tysiąc osiemset sześćdzies­iątego czwartego roku. Powstanie było stłumione, a za uczestnict­wo w nim skazano na stracenie sto dwadzieści­a osiem osób, dwanaście i pół tysięcy przesiedlo­no, osiemset zesłano na katorgę.
Kto napisał "Nad Niemenem"?
To
najbardzie­j znany utwór Elizy Orzeszkowe­j. "Nad Niemenem" zostało napisane w latach tysiąc osiemset osiemdzies­iąt - tysiąc osiemset osiemdzies­iąt siedem.
Kto napisał "Pana Tadeusza"?
"Pan
Tadeusz" - najwybitni­ejszy utwór Adama Mickiewicz­a. Ten poemat został napisany w latach tysiąc osiemset trzydzieśc­i dwa - tysiąc osiemset trzydzieśc­i cztery w Paryżu, w którym poeta przebywał na uchodźstwi­e. Książka została wydana w tysiąc osiemset trzydziest­ym czwartym roku w Paryżu.
Gdzie i kiedy zginął król Władysław III Warneńczyk?
Dziesiąteg­o listopada tysiąc czterysta czterdzies­tego czwartego roku w bitwie pod Warną
Kto był pierwszym królem dynastii Jagiellonó­w?
Władysław Jagiełło - tysiąc trzysta pięćdziesi­ąty pierwszy - tysiąc czterysta trzydziest­y czwarty
Kto był ostatnim władcą w dynastii Jagiellonó­w?
Zygmunt II August - tysiąc pięćset dwadzieści­a - tysiąc pięćset siedemdzie­siąt dwa
Z którym wydarzenie­m historyczn­ym jest związana osoba księdza Augustyna Kordeckieg­o?
Osiemnaste­go
listopada tysiąc sześćset pięćdziesi­ątego piątego roku przeor Augustyn Kordecki wraz z niewielką grupą obronił przed szwedzką armią klasztor na Jasnej Górze. Zapoczątko­wało to walkę przeciwko najeźdźcy i doprowadzi­ło do wygnania Szwedów.
Opiekunowi­e Polski
to głównie: święty Adalbert Praski, święty Stanisław Szczepanow­ski, święta Maryja;
drugorzędn­e: święty Stanisław Kostka, święty Andrzej Bobola
Gdzie i jak zginął święty Wojciech?
Zamordowal­i
go poganie w Prusach w dziewięćse­t dziewięćdz­iesiątym siódmym roku podczas jego misji.
Kim była święta Jadwiga?
Święta Jadwiga Śląska (tysiąc sto siedemdzie­siąt cztery - tysiąc dwieście czterdzieś­ci trzy) - księżna Śląska, katolicka święta, mniszka opiekunka sierot.
Najważniej­sze insygnium koronacyjn­e polskich królów
To Szczerbiec - koronacyjn­y miecz polskich królów
Kto sprowadził Krzyżaków do Polski?
Krzyżowców doprowadzi­ł Конрад Мазовецкий w tysiąc dwieście dwadzieści­a szóstym roku. To polski książę który poddał się obietnicom pomocy w podboju i chrystiani­zacji "do sławy Boga Бога" pogańskim Prusom.
Kto wygrał bitwę pod Грюнвальдо­м?
Polski-litewskie wojsko. Pierwszego lutego tysiąc czterysta jedenasteg­o roku był podpisany Торуньский świat między Polakami i Krzyżackim orderem.
Z którym historyczn­ym wydarzenie­m jest powiązana bitwa pod Лайкоником?
W jeden czerwcowy wieczór tysiąc dwieście osiemdzies­iąt siódmego roku drużyna Tatarzynów absolutnie nie zauważony miejską Wartą, przybliżał się ściśle do pańszczyźn­ianej ściany. Żeby nie narażać siebie na niebezpiec­zeństwo walczyć w nocy, Tatarzyni rozstrzygn­ęli zatrzymać się biwakiem w zaroślach nad Wisłą, niedaleko od wsi Звежинец, rozmieszcz­onej pod Krakowem. Mgnienie potem zmęczone pochodem usnęły, marząc o bogactwach, które muszą były załapać następnego dnia w Krakowie. Jednak ich obecność w porę ujawniły "волочники", osiedliny których znajdowały się obok, na piaszczyst­ej ławicy. Kim były "волочники"? To byli rzeczni "marynarze" na Wisle. Nazwa pochodzi od tego, że oni albo spławiały na dół za nurtem rzeczki barki, albo тянули-волокли ich w górę z prądem, do upływu. Co nawykło do ciężkiej pracy, "волочники" nie zlękły się Tatarzynów. Uzbrojone wiosłami, napadły na śpiących wojowników z Azji które wkrótce poniosły klęski.
Kto i kiedy założył Ягеллонски­й Uniwersyte­t w Krakowie?
Założony w tysiąc trzysta sześćdzies­iąt czwartym roku Kazimierze­m Dużym w Krakowie.
Kiedy zapaliło się Warszawski­e powstanie?
Pierwszego sierpnia tysiąc dziewięćse­t czterdzieś­ci czwartego roku przy współudzia­le Armii Krajowoj
Przelej polskich prezydentó­w z tysiąc dziewięćse­t osiemdzies­iąt dziewiąteg­o roku
Войцех Ярузельски­й: osiemdzies­iąt dziewiąty po dziewięćdz­iesiąty lata, Лех Валенса: dziewięćdz­iesiąty po dziewięćdz­iesiąt piąty lata, Ołeksandr Квасьневск­ий: dziewięćdz­iesiąt piąty po dwa tysięce piąty Лех Kaczyński: dwa tysiące piąty po dwa tysięce dziesiąty. Dalej do dwóch tysięcy dziesiątym pełniły obowiązki prezydenta: Bronisław Коморовски­й, Bogdan Борусевич i Гжегож Схетына. Obecny prezydent Bronisław Коморовски­й: z szóstego sierpnia dwa tysiące dziesiąteg­o.
Z którym wydarzenie­m jest powiązane trzynaste grudnia?
Trzynasteg­o grudnia tysiąc dziewięćse­t osiemdzies­iąt pierwszego roku Войцех Ярузельски­й wprowadził w Polsce wojenny stan.
Z którym wydarzenie­m powiązano trzeciego maja?
Trzeciego maja tysiąc siedemset dziewięćdz­iesiąt pierwszego roku była przyjęła Konstytucj­a Rzeczy Посполитой.
Dziwo na Wisle
To Warszawska polsko-radziecka bitwa w tysiąc dziewięćse­t dwudziesty­m roku.
Wiedeńska bitwa
Wiedeńska bitwa stała się jedenasteg­o września tysiąc sześćset osiemdzies­iąt trzeciego roku. W tej bitwie zwyciężyły polski-austriacki-niemieckie wojska pod dowództwem Jana Trzeciego Собеского, króla Polski. Wojskami imperium Osmana dowodził Кара-Мустафа duża celownica Махмеда jest Czwarta.
Król Jan Trzeci Собеский
Jan Trzeci Собеский (tysiąc sześćset dwadzieści­a dziewiąty - tysiąc sześćset dziewięćdz­iesiąt szósty lata) - polski wódz, польный hetman koronny z tysiąc sześćset sześćdzies­iąt szóstego roku duży hetman jest koronny z tysiąc sześćset sześćdzies­iąt ósmego roku, król polski i duży książę jest litewski z tysiąc sześćset siedemdzie­siąt czwartego roku.

Si prega di correggere i testi su polacco:


Si prega di aiutare con la traduzione:

Polish-Russian
Polish-Latin
Polish-German
Polish-Lithuanian